Je takový stav, kdy tělo napadá svoje vlastní buňky. Myslí si, že zdravé buňky jsou útočníci a proto se je snaží zničit. V poslední době jsou AO velice rozšířená a spoustu lidí ani netuší, že takovou nemoc má. V současnosti je známo přes 100 druhů těchto onemocnění. Mezi nejznámější patří například RA, RS, diabetes I. typu, lupus, celiakie, Crohnova choroba, lupénka nebo onemocnění štítné žlázy. A je jich mnohem více.
Západní medicína tyto AO řeší tím, že potlačuje jejich symptomy (imunosupresivními a protizánětlivými léky). Proto jsme odkázáni na brání léku do konce života. Bohužel to neřeší pravou příčinu těchto nemocí. Vědě je momentálně známo 5 pilířů možného vzniku AO:
1. Genetická predispozice - což neznamená, že vaše děti nutně zdědí tu samou nemoc jako vy
2. Střevní dysbióza - nerovnováha bakterií ve střevě. Víme, že na naše bakterie má významný vliv strava, ale nejen ona. Při dlouhodobé dysbióze vzniká syndrom propustného střeva
3. Propustné střevo tzv. “Leaky gut” - stav, kdy se těsné spoje ve střevě začnou rozestupovat a do krevního řečiště se dostávají látky, které tam nemají co dělat. V dnešní době již lze zvýšená propustnost otestovat - hladinou zonulinu, množstvím butyrátu nebo tzv. LAMA testem
4. Environmentální spouštěče - mezi ně se zejména řadí nadužívání léků, toxická kosmetika, parazité, bakterie, viry v kombinaci s životním stylem - stresem, stravou, traumaty nebo nepříznivými životními situacemi (operace, nemoci)
5. Kombinace výše zmíněných
Dobrou zprávou je, že i když máte genetické předpoklady k určité autoimunitě, neznamená to, že u vás autoimunitní onemocnění propukne. Jak už zaznělo výše, jde o kombinaci více faktorů a je na každém jak moc zatíží své tělo. A i když už nějakým autoimunitním onemocněním trpíte, pořád jeho průběh můžete ovlivnit stravou, životním stylem, používanou kosmetikou atd. Tyto jednotlivé pilíře budeme ještě probírat.
Co můžeš pro sebe udělat?