Autoimunitní onemocnění

Je takový stav, kdy tělo napadá svoje vlastní buňky. Myslí si, že zdravé buňky jsou útočníci a proto se je snaží zničit. V poslední době jsou AO velice rozšířená a spoustu lidí ani netuší, že takovou nemoc má. V současnosti je známo přes 100 druhů těchto onemocnění. Mezi nejznámější patří například RA, RS, diabetes I. typu, lupus, celiakie, Crohnova choroba, lupénka nebo onemocnění štítné žlázy. A je jich mnohem více.

Západní medicína tyto AO řeší tím, že potlačuje jejich symptomy (imunosupresivními a protizánětlivými léky). Proto jsme odkázáni na brání léku do konce života. Bohužel to neřeší pravou příčinu těchto nemocí. Vědě je momentálně známo 5 pilířů možného vzniku AO:

1. Genetická predispozice - což neznamená, že vaše děti nutně zdědí tu samou nemoc jako vy

2. Střevní dysbióza - nerovnováha bakterií ve střevě. Víme, že na naše bakterie má významný vliv strava, ale nejen ona. Při dlouhodobé dysbióze vzniká syndrom propustného střeva

3. Propustné střevo tzv. “Leaky gut” - stav, kdy se těsné spoje ve střevě začnou rozestupovat a do krevního řečiště se dostávají látky, které tam nemají co dělat. V dnešní době již lze zvýšená propustnost otestovat - hladinou zonulinu, množstvím butyrátu nebo tzv. LAMA testem

4. Environmentální spouštěče - mezi ně se zejména řadí nadužívání léků, toxická kosmetika, parazité, bakterie, viry v kombinaci s životním stylem - stresem, stravou, traumaty nebo nepříznivými životními situacemi (operace, nemoci)

5. Kombinace výše zmíněných

Dobrou zprávou je, že i když máte genetické předpoklady k určité autoimunitě, neznamená to, že u vás autoimunitní onemocnění propukne. Jak už zaznělo výše, jde o kombinaci více faktorů a je na každém jak moc zatíží své tělo. A i když už nějakým autoimunitním onemocněním trpíte, pořád jeho průběh můžete ovlivnit stravou, životním stylem, používanou kosmetikou atd. Tyto jednotlivé pilíře budeme ještě probírat.

 

Co můžeš pro sebe udělat?

  • Vnímej své tělo. Podívej se do minulosti, zda jsi neprošel nějakými traumaty, zatížením atd. Zkus začátek nemoci “rozklíčovat”.
  • Vynech ze stravy veškeré potravinové alergeny – např. lepek, kravskou bílkovinu, cukr, ultra zpracované potraviny atd. V tomto skvěle funguje AIP stravování, o kterém tu ještě bude hodně řeč, ale i to by mělo být individuální a měl bys poslouchat hlavně svoje tělo!
  • Nechej si udělat kompletní testy na různé patogeny a těžké kovy – ideálně kombinace testů z moči, krve a vlasů.
  • Sleduj svá střeva – jak vykonáváš potřebu? Jak často? A jak to vypadá? 😃
  • Nech se otestovat na možné deficity vitamínů a minerálů. Nejčastěji bývá vitamin B, C, D, omega 3, zinek, selen nebo magnézium
  • Mysli na vodu. Tělo je složeno až z 60% z vody a tak pij hodně a kvalitně! Ideálně čistou filtrovanou vodu.
  • Kvalitně spi. S tím souvisí hlavně předspánkový rituál – digitální detox, meditace, relax, přiměřená pohybová aktivita atd.

 

Zdraví a výživa je mou vášní už mnoho let, ale až vlastní zkušenost s dvěmi autoimunitními onemocněními mě přivedla na cestu autoimunitního paleo protokolu, který mě dostal do remise. Společně semnou se ponoříte do světa skvělých vůní a jedinečných chutí na své ozdravné cestě. Ukazuji, že i s jistým omezením si můžete vytvořit lákavá jídla, která vás nasytí a uspokojí všechny vaše chuťové buňky. Více si o mém příběhu můžete přečíst tady

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů